WRÓĆ
GRUDZIEŃ 2014
„Cicha noc, święta noc,
pokój niesie ludziom wszem…”
Oby zdrowie, pokój i radość,
dary nowo narodzonego Zbawiciela,
napełniły nasze serca i zapanowały w naszych rodzinach, wspólnotach
i na całej ziemi.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku,
tego wszystkim Państwu i sobie życzymy.
Giżyckie Tulipany
WRZESIEŃ 2014
Wycieczka do Świętej Lipki i Owczarni
W sobotę, 27 września 2014r wybraliśmy się na wycieczkę. Było coś dla ciała i dla ducha: pyszne ciasto drożdżowe własnoręcznie upieczone przez gospodynię Muzeum Mazurskiego w Owczarni, zwiedzanie Muzeum, koncert organowy i udział we mszy św. w Świętej Lipce. „Przewodniczyła” naszej wyprawie pani Stefania Maślij, która niezwykle ciekawie i obrazowo opowiadała o historii okolicy w której żyjemy.
Pogoda również nie zawiodła – było słonecznie i ciepło. To był bardzo mile spędzony dzień:)
Zadanie pn. „Każdy rusza się jak może” zostało dofinansowane przez Powiat Giżycki.
Wycieczka 27.09.2014
MAJ 2014
Zapraszamy chorych i opiekunów – członków Stowarzyszenia – na 1 spotkanie wsparcia psychologicznego w dniu 29 maja 2014 roku: o godzinie 9:00 dla opiekunów, o 12:30 dla chorych. Zakładanym celem jest wyposażenie chorych i ich opiekunów w umiejętnośc radzenia sobie ze stresem i innymi skutkami spowodowanymi chorobą Parkinsona i długotrwałym sprawowaniem opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny.
Warsztaty poprowadzi psychoterapeuta pani Magdalena Kulmaczewska.
Więcej w zakładce projekty.
Projekt jest współfinansowany przez:
1. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
2. Urząd Miejski w Giżycku
3. Fundację „Żyć z chorobą Parkinsona” w Warszawie
KWIECIEŃ 2014
Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona 2014-04-11
11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. W tym roku to już 17 raz.
Dzień ten uczciliśmy udziałem w III części „Koncertu Tenorów” w dniu 9 maja 2014r.
Znani nam już śpiewacy nie zawiedli. Piękny śpiew, poczucie humoru, swobodna i przyjazna atmosfera – to zapamiętaliśmy z poprzedniego koncertu i tego właśnie oczekiwaliśmy. Troski pozostały za drzwiami sali „Biłas i Synowie”:)
Bilety zostały sfinansowane przez Fundację Żyć Chorobą Parkinsona, za co bardzo, bardzo dziękujemy.
Więcej o Światowym Dniu Osób z Chorobą Parkinsona:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Choroby_Parkinsona
Wśród znanych osób, które cierpiały na chorobę Parkinsona był nasz wielki rodak papież Jan Paweł II. Jeszcze kilkanaście lat temu obserwowaliśmy siłę ducha, jaką zadziwiał nas w zmaganiu się z chorobą.
W pamięci obserwatorów utrwalił się nie tylko widok cierpienia, ale także pokory i modlitwy. Z tego powodu dla wielu chorych na Parkinsona, doświadczających bólu i ograniczeń, które powoduje ta choroba, jest przykładem jak przeżywać każdy dzień.
Formą wdzięczności dla świętego dziś Jana Pawła II może być każdy życzliwy gest solidarności wobec osób dotkniętych chorobą Parkinsona.
„Życie bez świąt jest jak długa droga
bez zajazdów, w których podróżny
mógłby się pokrzepić i wypocząć”
Demokryt
Życzymy Państwu zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadzieki i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, miłych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół, oraz wszelkiej pomyślności w każdym dniu.
Giżyckie Tulipany
MARZEC 2014
KAMPANIA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA
„PARKINSON ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI”
Problemy ludzi starszych są mało medialne. Tymczasem nasze starzejące się społeczeństwo ma ich coraz więcej. Żyjemy dłużej i musimy stawić czoła chorobom, które jeszcze w poprzednich dziesięcioleciach nie były tak częste. Temat staje się poważny, ale ponieważ dotyczy ludzi starszych, a ich głos nie jest już tak donośny, jak kiedyś, jest bagatelizowany. Zapominamy, że wszyscy będziemy kiedyś „starzy” i problemy, których teraz nie rozwiążemy, spadną również na nas.
Takim problemem jest np. choroba Parkinsona, która w zaawansowanym stadium skazuje polskich chorych na zamknięcie w domach. Postępujące inwalidztwo, brak samodzielności, depresja i całkowita zależność od osób trzecich – ich łaski i troski, to dramaty, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami.
Tak nie musi być. Ten problem da się rozwiązać. Pacjenci, którzy w zaawansowanym stadium choroby nie reagują na leczenie doustne mogliby skorzystać z jednej z trzech nowoczesnych terapii (DBS, Duodopa, apomorfina), która zwróciłaby im sprawność i „normalne” życie. Każda z metod jest kierowana do innej grupy chorych, dlatego ważne jest, aby wszystkie trzy były dostępne.
Z inicjatywy pani Jadwigi Pawłowskiej – Machajek – prezesa Fundacji na rzecz chorych na Parkinsona w Lublinie zainicjowana została ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna dot. choroby Parkinsona.
Zachęcamy do zapoznania się z jej szczegółami pod adresem:
http://www.fundacjaparkinsona.pl/index.php/o-kampanii.html
Bardzo serdecznie witamy Magdę Tunkiewicz, skierowaną przez Powiatowy Urząd Pracy w Giżycku do odbywania stażu w naszym stowarzyszeniu. Od 12 marca 2014 roku pani Magda rozpoczyna rehabilitację „Tulipanów”. Życzymy obu stronom zadowolenia i jak najlepszych efektów:)
STYCZEŃ 2014
„Tulipany” dziękują „Jarzębinom” 2014-01-11
W sobotę 11 stycznia 2014r w Klubie Seniora wysłuchaliśmy koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „Jarzębiny”, które brzmiały bardzo radośnie, momentami nostalgicznie .Później wspólnie biesiadowaliśmy i śpiewaliśmy te najbardziej popularne kolędy.
Członkowie zespołu „Jarzębiny” po raz kolejny poświęcili nam swój czas i śpiewem wprowadzili świąteczny i pełen życzliwości klimat podczas spotkania. Bardzo dziękujemy Wam Jarzębiny za otwarte serca i społeczne zaangażowanie. Takie spotkania zbliżają ludzi i pozostawiają miłe wspomnienia.
0 komentarzy